Czy wiedziałeś, że na aranżację wnętrza mieszkania składa się wiele czynników, pokazujących, jakim jesteś człowiekiem? Zaskoczony? Pora przekonać się, który rodzaj przestrzeni w nowym mieszkaniu będzie pasował do Ciebie.
Czy introwertycy lubią przestrzenie zamknięte?
Jeśli uczysz się lub pracujesz w domu, będziesz potrzebować własnej, oddzielonej od reszty domowników przestrzeni. Miejsca, w którym znajdziesz ciszę, spokój i możliwość skupienia się. Zamknięta przestrzeń daje komfortowe poczucie prywatności, które jest ważnym zadaniem mieszkania. W końcu gdzie możemy czuć się lepiej i bardziej „u siebie” jak nie we własnym mieszkaniu?
Mając w mieszkaniu zamkniętą przestrzeń, możesz liczyć na miejsce odpowiednie do nauki, pracy, ale też relaksu.
Co więcej, jeśli odwiedzą Cię niezapowiedziani goście, za drzwiami do swojego pokoju błyskawicznie ukryjesz niepożądany bałagan, którego oczywiście nie masz, ale warto takie miejsce mieć. Czy to nie jest idealne rozwiązanie?
Dla kogo przestrzeń otwarta?
Jeżeli należysz do grona osób, dla których dom jest miejscem spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, wybierz przestrzeń otwartą. To dziesiątki godzin poświęconych wspólnemu oglądaniu filmów, graniu w planszówki czy gotowaniu i jedzeniu.
Uważasz, że szczęśliwy dom powinien być głośny i pełen ludzi? Jesteś duszą towarzystwa? Przygotowywanie posiłków jest dla Ciebie sztuką i chcesz, by uczestniczyli w niej Twoi najbliżsi? Potrzebujesz dużego pola do manewru, gotując i nie wyobrażasz sobie spędzania czasu w zamkniętej kuchni? Bez wątpienia opcja typu open space (ang. otwarta przestrzeń) okaże się w sam raz dla Ciebie! Skoro jesteś gwiazdą w życiu, to Twój dom musi być Twoją sceną!
Szukasz dodatkowych zalet tego typu aranżacji? Kupując nowe mieszkanie weź pod uwagę, że otwarte wnętrza dają dużo więcej światła i swobody w urządzaniu pomieszczeń.
To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki właśnie rodzaj organizacji mieszkania. Nowoczesne wnętrze to dziś najczęściej minimalizm, przestronność i ergonomia. Duże, przesuwne drzwi, szkło, lustra i metalowe wykończenia. Niekiedy jest nim też stylowy loft, będący połączeniem nowoczesności, industrialu i tradycji. Czujesz, że to Twój styl? Otwórz się na open space.
Myślisz o wnętrzu? Kieruj się głową!
Jak się domyślasz, każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Powiedziane zostało już dużo o pozytywnych stronach każdego z rozwiązań. Nadszedł czas na te… pozytywne inaczej.
Musisz mieć świadomość, że otwarta, nowoczesna przestrzeń to zapachy rozchodzące się po mieszkaniu.
Otwarta kuchnia to również brak intymności, gdy goszczą u Ciebie znajomi. Cały czas podglądają Cię, kiedy przygotowujesz dla nich posiłek. Wtedy nie ma miejsca na pomyłki. Wypada też zabawiać ich rozmową, co może skutkować wykipieniem mleka lub przesoleniem zupy. Weź też pod uwagę, że problemy podczas rozmowy może stwarzać szum urządzeń działających w kuchni.
W takim mieszkaniu wyposażenie kuchni stanowić będzie część pokoju dziennego. Oznacza to, że w grę wchodzą tylko eleganckie meble i designerskie sprzęty, o które nie musiałbyś się martwić, urządzając zamkniętą kuchnię, dostępną jedynie dla domowników.
Wybierając zamkniętą kuchnię, nie musisz też martwić się o jej sterylność na poziomie testu białej rękawiczki. Czasem zdarzy się, że po całym dniu spędzonym w kuchni, odkładasz sprzątanie na później.
W mieszkaniu z otwartą przestrzenią, kiedy kuchnia tworzy integralną całość z pokojem dziennym oraz jadalnią nie ma miejsca na bałagan.
Czy zamknięta przestrzeń również ma swoje minusy?
To oczywiste, że nie tylko w przestrzeni otwartej znajdziemy kilka wad. Przestrzeń zamknięta również je ma. Pierwszą mogą być ciemniejsze wnętrza.
Mniejszy dostęp światła powoduje, że automatycznie pomieszczenia wydają się mniejsze. Co więcej, rodzina w klasycznie urządzonym mieszkaniu będzie spędzać mniej czasu razem. Poruszanie się po tak zaaranżowanych wnętrzach może być też bardziej problematyczna.
To da się pogodzić!
Każdy z nas potrzebuje mieć własny kąt, by czuć się bezpiecznie. Jednak z drugiej strony małe metraże wręcz proszą się o otwartą przestrzeń. Współcześnie właściciele nowych mieszkań decydują się na podział między strefę dzienną a nocną. W tej pierwszej znajdziemy kuchnię połączoną z salonem i jadalnią. Powstałe pomieszczenie zwykle zostaje najmocniej oświetlone, a wyposażenie każdej jego części tworzy spójną całość. W strefie nocnej znajdują się oddzielone pokoje każdego z domowników. To kompromis dla nowoczesności z zachowaniem odrobiny klasyki, a co za tym idzie: prywatności.
Projektując nowe mieszkanie, powinieneś poddać analizie złe i dobre strony każdego rozwiązania. Zdecyduj o swoich priorytetach, porozmawiaj z resztą domowników i ustalcie, na czym zależy Wam najbardziej. Mamy nadzieję, że ten artykuł pozwolił rozwiać Wasze wątpliwości i podjąć właściwą decyzję. Miłego mieszkania 🙂
17/07/2018