Struktura polskich gospodarstw domowych wpływa na wygląd rynku mieszkaniowego. To rodziny dyktują warunki na rynku mieszkaniowym. Takie wnioski można wyciągnąć zarówno na podstawie analizy struktury polskiej rodziny, jak i obserwacji tego, jakie projekty dominują wśród inwestycji deweloperskich.
BADANIA EUROSTATU
Jak wskazują badania Eurostatu z 2015 roku, w Polsce w 38,4% gospodarstw domowych jest przynajmniej jedno dziecko (rozumiane jako osoba poniżej 25. roku życia, całkowicie zależna finansowo od rodziców). Pod tym względem nasz kraj znajduje się w czołówce Unii Europejskiej, dla której odsetek ten wynosi 29,8%. Wyprzedza nas tylko Cypr (38,9%) oraz Irlandia (41,5%). Przekłada się to w dużej mierze na branżę nieruchomości, ponieważ rodziny z dziećmi stają się dla niej główną grupą docelową. Podczas gdy w wielu krajach zachodnich buduje się nowe mieszkania dla par lub osób samotnych, u nas metraż oraz ilość pomieszczeń muszą być dostosowane do potrzeb osób z przynajmniej jednym dzieckiem na utrzymaniu.
NOWE MIESZKANIA BUDOWANE Z MYŚLĄ O RODZINACH
Widać to między innymi w tym, jakie nowe mieszkania budowane są w Polsce. Są to lokale o coraz większym metrażu, coraz częściej 3-pokojowe. Znaczenie ma także ich lokalizacja. Np. w przypadku Krakowa powodzeniem cieszą się nieruchomości usytuowane tak, by w pobliżu znajdowały się szkoły, a dzielnica była dobrze skomunikowana z resztą miasta (dla wygody rodziców dojeżdżających do pracy). Przykładem mogą być nowe mieszkania w dzielnicy Bronowice w Krakowie budowane z myślą o rodzinach – Osiedle 7 Życzeń, gdzie znaleźć można 2-, 3- i 4-pokojowe nowe mieszkania, idealnie spełniające potrzeby kilkuosobowego gospodarstwa domowego. Ich wysoki standard i dogodna lokalizacja sprawiają, że chętnie zamieszkują tu osoby, które założyły już rodziny, jak i te, które mają to dopiero w planach.
16/05/2018