Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności, podpisana właśnie przez prezydenta, podtrzymuje obowiązek meldunkowy, jednak wprowadza kilka innych istotnych zmian. Wszyscy, który z najbliższym czasie planują przeprowadzkę do nowego mieszkania, powinni się z nimi zapoznać.
Co się zmieni w przepisach dotyczących meldunków?
Choć planowane wcześniej zniesienie obowiązku meldunkowego nie będzie miało miejsca, to szykują się inne istotne zmiany:
Meldowanie przez internet – zamiast odwiedzać urząd osobiście, będzie można wypełnić formularz elektronicznie, załączając do niego niezbędną dokumentację (np. potwierdzającą własność mieszkania) bądź jej skany. Procedura stanie się dzięki temu szybsza i bardziej przyjazna.
Połączone formularze. W przypadku meldowania kogoś na pobyt stały i jednoczesnego wymeldowania z pobytu tymczasowego oraz odwrotnie – meldowania na pobyt czasowy i wymeldowania z pobytu stałego – będzie można użyć jednego formularza, a nie – jak wcześniej – oddzielnych.
Przyznawanie numeru PESEL zameldowanym cudzoziemcom. Dotychczas cudzoziemiec meldujący się na terytorium Polski bez identyfikatora PESEL o jego przyznanie musiał ubiegać się osobno. Teraz natomiast przy zameldowaniu cudzoziemca PESEL zostanie mu przyznany automatycznie.
Czy dzięki tym zmianom w przepisach osoby przeprowadzające się do nowych mieszkań będą miały mniej formalności na głowie? Miejmy nadzieję, że tak i że nowe procedury przyniosą same korzyści. Nowelizacja wejdzie w życie z początkiem 2018 roku.
19/04/2018