Statystycznie ceny transakcyjne mieszkań w Polsce w ostatnich miesiącach wzrosły, jednak Kraków oparł się temu trendowi.
Ceny transakcyjne mieszkań w całej Polsce wzrosły po tym, jak zakończyło się przyjmowanie wniosków MdM, czyli dofinansowania Mieszkanie dla Młodych. Dofinansowanie to trafia do osób zainteresowanych tańszymi mieszkaniami (decydują o tym warunki, na jakich działa program). Po wyczerpaniu puli, tanich mieszkań w Polsce sprzedaje się mniej. A to skutkuje statystycznym wzrostem cen kupowanych obecnie lokali. Nie oznacza to jednak, że ceny nieruchomości rzeczywiście wzrosły – jest to jedynie wskaźnik tego, jakim standardem mieszkań obecnie interesują się kupujący.
W KRAKOWIE MIESZKANIA TANIEJĄ?
Podczas gdy w dużych polskich miastach wzrost cen transakcyjnych wyniósł od kilku do kilkunastu procent, Kraków oparł się temu zjawisku. Statystycznie ceny nowych mieszkań w Krakowie zmalały w porównaniu do tych sprzed roku. Jak to możliwe? Tłumaczyć to można na wiele sposobów. Jednym z wytłumaczeń może być to, że Kraków jest miastem przyciągającym osoby o większym kapitale i stawiające na nowe mieszkania i luksusowe nieruchomości, natomiast zainteresowanie mieszkaniami dofinansowanymi z MdM jest tutaj mniejsze. Inną przyczyną mogą być duże rozmiary krakowskiego rynku nieruchomości.
KONKURENCYJNY RYNEK
Zjawiska o takiej skali nie wpływają tu na średnie transakcyjne ceny mieszkań tak silnie jak w innych miastach. I wreszcie przyczyną może być rozwój wielu inwestycji mieszkaniowych jednocześnie oraz wzrost konkurencji wśród krakowskich deweloperów, którzy chcąc zachęcić do zakupu swoich nieruchomości, oferując coraz bardziej atrakcyjne ceny.
19/04/2018